CNC Lathe YCM NT 2000 SY
CNC Lathe YCM NT 2000 SY was manufactured by the machine manufacturer YCM. Machine YCM NT 2000 SY was built in 2015 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2015 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7447 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 20.4 in |
| Turning diameter over bed (max) | 13.8 in |
| Diameter of the spindle bore | 2 in |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Weight of the lathe | 8.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC TXP-200FB | |











































