- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes TAKISAWA
- ›
- CNC Lathes TAKISAWA NEX 908
CNC Lathe TAKISAWA NEX 908
CNC Lathe TAKISAWA NEX 908 was manufactured by the machine manufacturer TAKISAWA. Machine TAKISAWA NEX 908 was built in 2011 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2011 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 24.8 in |
| Turning diameter over bed (max) | 26.4 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 8.7 in |
| Diameter of the spindle bore | 2 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 rpm |
| Length of the lathe | 118.9 in |
| Width of the lathe | 71.7 in |
| Height of the lathe | 86.6 in |
| Weight of the lathe | 6.6 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| CNC technology cycles | |
| Chip transporter | |
| Y-axis | |














































