- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes OKUMA
- ›
- CNC Lathes OKUMA LR 15 - MW
CNC Lathe OKUMA LR 15 - MW
CNC Lathe OKUMA LR 15 - MW was manufactured by the machine manufacturer OKUMA. Machine OKUMA LR 15 - MW was built in 1990 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1990 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 23.6 in |
| Turning diameter over bed (max) | 8 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3000 rpm |
| Number of driven tools in the turret | 10 pcs |
| Length of the lathe | 137.8 in |
| Width of the lathe | 78.7 in |
| Height of the lathe | 78.7 in |
Equipment | |
|---|---|
| Chip transporter | |
| C-axis synchronous | |













































