- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MURATEC
- ›
- CNC Lathes MURATEC MW 120G
CNC Lathe MURATEC MW 120G
CNC Lathe MURATEC MW 120G was manufactured by the machine manufacturer MURATEC. Machine MURATEC MW 120G was built in 2005 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2005 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5003 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 5.7 in |
| Turning diameter over bed (max) | 9.4 in |
| Maximum power of the main spindle | 14.7 hp |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 45 rpm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 4500 rpm |
| Length of the lathe | 69.3 in |
| Width of the lathe | 74.8 in |
| Height of the lathe | 98.4 in |
| Weight of the lathe | 4.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| MURATEC FANUC PMC | |









































