- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MONFORTS
- ›
- CNC Lathes MONFORTS KNC 5-1500
CNC Lathe MONFORTS KNC 5-1500
CNC Lathe MONFORTS KNC 5-1500 was manufactured by the machine manufacturer MONFORTS. Machine MONFORTS KNC 5-1500 was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Baden-Württemberg |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 59.1 in |
| Turning diameter over bed (max) | 21.9 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 9.3 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 196.9 in/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 0 ft/min |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 2 rpm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 2800 rpm |
| Total power demand | 42.9 hp |
| Length of the lathe | 133.9 in |
| Width of the lathe | 63 in |
| Height of the lathe | 70.9 in |
| Weight of the lathe | 3.6 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| MONFORTS MTC K | |
| CNC technology cycles | |
| Liquid cooling system | |


















































