- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAZAK
- ›
- CNC Lathes MAZAK QUICK TURN 20
CNC Lathe MAZAK Quick Turn 20
CNC Lathe MAZAK Quick Turn 20 was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK Quick Turn 20 was built in 1996 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 1996 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2601 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 17.6 in |
| Turning diameter over bed (max) | 11.8 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 10 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 7.1 in |
| Diameter of the spindle bore | 2 in |
| Total number of tools in the turret | 8 pcs |
| Length of the lathe | 104.9 in |
| Width of the lathe | 68.5 in |
| Height of the lathe | 73 in |
| Weight of the lathe | 4.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Mazatrol T-Plus | |
| Technical documentation | |














































