- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAZAK
- ›
- CNC Lathes MAZAK Quick Turn 10
CNC Lathe MAZAK Quick Turn 10
CNC Lathe MAZAK Quick Turn 10 was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK Quick Turn 10 was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 12.6 in |
| Turning diameter over bed (max) | 10.2 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 6.1 in |
| Subspindle power | 20.1 hp |
| Length of the lathe | 82.7 in |
| Width of the lathe | 52.4 in |
| Height of the lathe | 75.6 in |
| Weight of the lathe | 3.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |






















































