- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAZAK
- ›
- CNC Lathes MAZAK QT NEXUS 250
CNC Lathe MAZAK QT NEXUS 250
CNC Lathe MAZAK QT NEXUS 250 was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK QT NEXUS 250 was built in 2005 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2005 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 4702 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 18.6 in |
| Turning diameter over bed (max) | 13.8 in |
| Maximum power of the main spindle | 34.9 hp |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 4000 rpm |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Length of the lathe | 172.5 in |
| Width of the lathe | 82.5 in |
| Weight of the lathe | 5.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Chip transporter | |
| Pneumatic chuck | |













































