- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAS
- ›
- CNC Lathes MAS SARY 60D CNC
CNC Lathe MAS SARY 60D CNC
CNC Lathe MAS SARY 60D CNC was manufactured by the machine manufacturer MAS. Machine MAS SARY 60D CNC was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5062 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Turning diameter over bed (max) | 13.4 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 6.3 in |
| Maximum power of the main spindle | 29.5 hp |
| Diameter of the spindle bore | 2.4 in |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 50 rpm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5600 rpm |
| Length of the lathe | 167.9 in |
| Width of the lathe | 62.6 in |
| Height of the lathe | 80.7 in |
| Weight of the lathe | 3.6 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Sinumerik 810T | |
| Bar feeder | |
| Technical documentation | |











































