- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAS
- ›
- CNC Lathes MAS MASTURN MT 54
CNC Lathe MAS MASTURN MT 54
CNC Lathe MAS MASTURN MT 54 was manufactured by the machine manufacturer MAS. Machine MAS MASTURN MT 54 was built in 2003 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2003 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6670 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 31.5 in |
| Turning diameter over bed (max) | 19.7 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 12.2 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3000 rpm |
| Length of the lathe | 129.9 in |
| Width of the lathe | 98.4 in |
| Height of the lathe | 66.9 in |
| Weight of the lathe | 2.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhaim TE 4110 MP | |

















































