- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes LEADWELL
- ›
- CNC Lathes LEADWELL LTC-25BLM
CNC Lathe LEADWELL LTC-25BLM
CNC Lathe LEADWELL LTC-25BLM was manufactured by the machine manufacturer LEADWELL. Machine LEADWELL LTC-25BLM was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 42.9 in |
| Turning diameter over bed (max) | 26.8 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 9.3 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3200 rpm |
| Length of the lathe | 148.9 in |
| Width of the lathe | 72.9 in |
| Height of the lathe | 77 in |
| Weight of the lathe | 6 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































