- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes KOVOSVIT
- ›
- CNC Lathes KOVOSVIT MT 40 CNC
CNC Lathe KOVOSVIT MT 40 CNC
CNC Lathe KOVOSVIT MT 40 CNC was manufactured by the machine manufacturer KOVOSVIT. Machine KOVOSVIT MT 40 CNC was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 8141 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 59.1 in |
| Turning diameter over bed (max) | 19.7 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 13.8 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3000 rpm |
| Length of the lathe | 123.2 in |
| Width of the lathe | 61.4 in |
| Height of the lathe | 72.6 in |
| Weight of the lathe | 2.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |













































