- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes HYUNDAI WIA
- ›
- CNC Lathes HYUNDAI WIA L300 MSC
CNC Lathe HYUNDAI WIA L300 MSC
CNC Lathe HYUNDAI WIA L300 MSC was manufactured by the machine manufacturer HYUNDAI WIA. Machine HYUNDAI WIA L300 MSC was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 29.5 in |
| Turning diameter over bed (max) | 29.5 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 13.2 in |
| Maximum power of the main spindle | 34.9 hp |
| Diameter of the spindle bore | 4 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3000 rpm |
| Subspindle power | 14.7 hp |
| Maximum subspindle speed | 4000 rpm |
| Maximum rotary speed of the driven tool | 4000 rpm |
Equipment | |
|---|---|
| CNC technology cycles | |
| Chip transporter | |
| Subspindle | |
















































