- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes Gildemeister
- ›
- CNC Lathes Gildemeister MD3
CNC Lathe Gildemeister MD3
CNC Lathe Gildemeister MD3 was manufactured by the machine manufacturer Gildemeister. Machine Gildemeister MD3 was built in 1985 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1985 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 23.6 in |
| Turning diameter over bed (max) | 22 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 15.7 in |
Equipment | |
|---|---|
| Hydraulic chuck | |





















































