- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes EMCO
- ›
- CNC Lathes EMCO Emcoturn 425
CNC Lathe EMCO EMCOTURN 425
CNC Lathe EMCO EMCOTURN 425 was manufactured by the machine manufacturer EMCO. Machine EMCO EMCOTURN 425 was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Austria |
| region | Salzburg |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 9.4 in |
| Turning diameter over bed (max) | 7.5 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 6.3 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 472.4 in/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 0 ft/min |
| Diameter of the spindle bore | 1.5 in |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 20 rpm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 rpm |
| Number of tool turrets | 2 pcs |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
Equipment | |
|---|---|
| SIEMENS SINUMERIK 810 T | |
| Bar feeder | |
| Liquid cooling system | |














































