CNC Lathe EMCO E300
CNC Lathe EMCO E300 was manufactured by the machine manufacturer EMCO. Machine EMCO E300 was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 15250 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 59.1 in |
| Turning diameter over bed (max) | 21.7 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 12.2 in |
| Diameter of the spindle bore | 6.3 in |
| Number of tool turrets | 8 pcs |
| Total power demand | 33.5 hp |
| Length of the lathe | 177.2 in |
| Width of the lathe | 98.4 in |
| Height of the lathe | 78.7 in |
| Weight of the lathe | 3.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Fagor CNC 8055 Fagor CNC 8055 | |
| Driven Tools | |























































