- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes DOOSAN
- ›
- CNC Lathes DOOSAN PUMA 700 XLY
CNC Lathe DOOSAN PUMA 700 XLY
CNC Lathe DOOSAN PUMA 700 XLY was manufactured by the machine manufacturer DOOSAN. Machine DOOSAN PUMA 700 XLY was built in 2011 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Baden-Württemberg |
| Year of manufacture | 2011 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 198.8 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 15.7 in |
| Maximum power of the main spindle | 60.3 hp |
| Diameter of the spindle bore | 6.5 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 1500 rpm |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Number of driven tools in the turret | 12 pcs |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC 32i | |
| Y-axis | |













































