- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes DOOSAN
- ›
- CNC Lathes DOOSAN PUMA 700 LM
CNC Lathe DOOSAN PUMA 700 LM
CNC Lathe DOOSAN PUMA 700 LM was manufactured by the machine manufacturer DOOSAN. Machine DOOSAN PUMA 700 LM was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | United States |
| region | New York |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Stock number | 60807 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 126 in |
| Turning diameter over bed (max) | 40.5 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 31.5 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 18.5 in |
| Maximum power of the main spindle | 60 hp |
| Diameter of the spindle bore | 7.1 in |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 20 rpm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 1500 rpm |
| Tailstock quill diameter | 6.3 in |
| Length of the lathe | 290 in |
| Width of the lathe | 109 in |
| Height of the lathe | 102 in |
| Weight of the lathe | 25 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC 32i-A | |
| Chip transporter | |
| Hydraulic chuck | |















































