- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes DAEWOO
- ›
- CNC Lathes DAEWOO Puma 2500Y
CNC Lathe DAEWOO Puma 2500Y
CNC Lathe DAEWOO Puma 2500Y was manufactured by the machine manufacturer DAEWOO. Machine DAEWOO Puma 2500Y was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Rovigo |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | T54130223 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 19.7 in |
| Turning diameter over bed (max) | 23.6 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 21.7 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 9.8 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 787.4 in/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 944.9 in/min |
| Number of spindles | 1 pcs |
| Maximum power of the main spindle | 29.5 hp |
| Diameter of the spindle bore | 3.5 in |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 35 rpm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3500 rpm |
| Number of tool turrets | 1 pcs |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Number of driven tools in the turret | 12 pcs |
| Tailstock quill diameter | 7.1 in |
| Maximum travel length of the tailstock quill | 4.7 in |
| Number of CNC controlled axles | 5 pcs |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc 18i-TB | |
| RS connection | |
| Measurement probe for the workpieces | |
| Chip transporter | |
| Y-axis | |
| Driven Tools | |
| Hydraulic chuck | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |















































