- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers ZPS
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers ZPS MCFH 40
CNC Horizontal Machining Center ZPS MCFH 40
CNC Horizontal Machining Center ZPS MCFH 40 was manufactured by the machine manufacturer ZPS. Machine ZPS MCFH 40 was built in 1989 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1989 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 3071 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 15.7 in |
| Width of the working table | 15.7 in |
| Maximum rotary speed of the spindle | 4400 1/min |
| Total power demand | 18.1 hp |
| Machine height | 101.2 in |
| Machine length | 166.1 in |
| Machine width | 128.7 in |
| Machine weight | 6393.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |











































