- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers OKAMOTO
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers OKAMOTO 3000
CNC Horizontal Machining Center OKAMOTO 3000
CNC Horizontal Machining Center OKAMOTO 3000 was manufactured by the machine manufacturer OKAMOTO. Machine OKAMOTO 3000 was built in 1987 year.
General data | |
|---|---|
| Location | United States |
| region | Maryland |
| Year of manufacture | 1987 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 118 in |
| Width of the working table | 39.4 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 10000 lb |
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Number of tools in the magazine | 40 pcs |
| Maximum rotary speed of the spindle | 4500 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 120 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 60 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 30 in |
| Machine height | 140 in |
| Machine length | 270 in |
| Machine width | 150 in |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC 11-M | |















































