- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers LAZATEC
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers LAZATEC MC 032
CNC Horizontal Machining Center LAZATEC MC 032
CNC Horizontal Machining Center LAZATEC MC 032 was manufactured by the machine manufacturer LAZATEC. Machine LAZATEC MC 032 was built in 1986 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1986 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5935 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum table load (evenly distributed) | 132.3 lb |
| Power of the spindle drive | 14.7 hp |
| Number of tools in the magazine | 32 pcs |
| Minimum rotary speed of the spindle | 12 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 3760 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 21.7 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 21.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Machine length | 137.8 in |
| Machine width | 98.4 in |
| Machine weight | 8.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC 6M | |


















































