- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers HEDELIUS
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers HEDELIUS BC 60
CNC Horizontal Machining Center HEDELIUS BC 60
CNC Horizontal Machining Center HEDELIUS BC 60 was manufactured by the machine manufacturer HEDELIUS. Machine HEDELIUS BC 60 was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 128 in |
| Width of the working table | 25.6 in |
| Maximum rotary speed of the spindle | 5000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 98.4 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 27.6 in |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |













































