- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers HECKERT
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers HECKERT CWK 630 H
CNC Horizontal Machining Center HECKERT CWK 630 H
CNC Horizontal Machining Center HECKERT CWK 630 H was manufactured by the machine manufacturer HECKERT. Machine HECKERT CWK 630 H was built in 1996 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1996 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - paid separately |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 010120 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 24.8 in |
| Width of the working table | 24.8 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2204.6 lb |
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 39.4 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 29.5 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 32.9 in |
| Total power demand | 128.7 hp |
| Machine weight | 16 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Siemens Sinumerik 84 | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Smooth adjustment of the spindle speed | |
| CE Declaration | |












































