- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers CHUNG
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers CHUNG HMC 40
CNC Horizontal Machining Center CHUNG HMC 40
CNC Horizontal Machining Center CHUNG HMC 40 was manufactured by the machine manufacturer CHUNG. Machine CHUNG HMC 40 was built in 2012 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2012 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 060418 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 15.7 in |
| Width of the working table | 15.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 881.8 lb |
| Power of the spindle drive | 14.7 hp |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 60 pcs |
| Maximum rotary speed of the spindle | 10000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 23.6 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 21.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Total power demand | 53.6 hp |
| Machine height | 107.1 in |
| Machine length | 143.3 in |
| Machine width | 106.7 in |
| Machine weight | 11 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Siemens Sinumerik 82 | |












































