- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Automatic Lathes
- ›
- CNC Automatic Lathes MAZAK
- ›
- CNC Automatic Lathes MAZAK SQ turn 200
CNC Automatic Lathe MAZAK SQ turn 200
CNC Automatic Lathe MAZAK SQ turn 200 was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK SQ turn 200 was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Podkarpackie |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | At receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 19.7 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 11.8 in |
| Diameter of the spindle bore | 2 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 rpm |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
Equipment | |
|---|---|
| JAPAN MAZATROL T PLUS | |
| RS connection | |
| Measurement probe for the tools | |
| Receiver of the finished parts | |
| Chip transporter | |
| Spindle with a through hole | |
| Automatic feed rate of tailstock | |
| Automatic feed rate of tailstock quill | |
| Hydraulic chuck | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |











































