- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Automatic Lathes
- ›
- CNC Automatic Lathes MAZAK
- ›
- CNC Automatic Lathes MAZAK MULTIPLEX 6100Y
CNC Automatic Lathe MAZAK MULTIPLEX 6100Y
CNC Automatic Lathe MAZAK MULTIPLEX 6100Y was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK MULTIPLEX 6100Y was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 13.8 in |
| Maximum turning diameter | 19.7 in |
| Number of spindles | 2 pcs |
| Maximum travel length in the X-axis | 13.8 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 236.2 in/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 0 ft/min |
| Maximum power of the main spindle | 8042.9 hp |
| Number of tool turrets | 2 pcs |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Maximum travel length in the Y-axis | 5.9 in |
| Maximum rotary speed of the driven tool | 6000 rpm |
| Length of the lathe | 169.3 in |
| Width of the lathe | 112.2 in |
| Height of the lathe | 98.4 in |
| Weight of the lathe | 6.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| MAZATROL 640T | |
| Bar feeder | |
| Measurement probe for the tools | |
| Chip transporter | |
| Subspindle | |
| Y-axis | |
| Turret head | |
| Driven Tools | |
| Hydraulic chuck | |
| Collet chuck | |
| Liquid cooling system | |















































