- UniMachines
- ›
- Saw Machines
- ›
- Circular Cold Saws
- ›
- Circular Cold Saws EISELE
- ›
- Circular Cold Saws EISELE KMS II/061
Circular Cold Saw EISELE KMS II/061
Circular Cold Saw EISELE KMS II/061 was manufactured by the machine manufacturer EISELE. Machine EISELE KMS II/061 was built in 1979 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 1979 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 15713 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum circular saw diameter | 10.8 in |
| Maximum rotary speed of the saw | 80 rpm |
| Machine height | 63 in |
| Machine width | 23.6 in |
| Machine length | 35.4 in |
| Machine weight | 275.6 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































