- UniMachines
- ›
- Hydraulic Presses
- ›
- C Frame Hydraulic Presses
- ›
- C Frame Hydraulic Presses ZDAS
- ›
- C Frame Hydraulic Presses ZDAS CTC 400
C Frame Hydraulic Press ZDAS CTC 400
C Frame Hydraulic Press ZDAS CTC 400 was manufactured by the machine manufacturer ZDAS. Machine ZDAS CTC 400 was built in 1993 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1993 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5882 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 400 t |
| Throat depth (distance from the frame to the piston rod axis) | 57.9 in |
| Power demand | 33.5 hp |
| Machine height | 265.4 in |
| Machine length | 210.6 in |
| Machine width | 118.1 in |
| Machine weight | 50.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |













































