- UniMachines
- ›
- Hydraulic Presses
- ›
- C Frame Hydraulic Presses
- ›
- C Frame Hydraulic Presses FRITSCHI
- ›
- C Frame Hydraulic Presses FRITSCHI Pruefpresse 101 E 3000 A
C Frame Hydraulic Press FRITSCHI Pruefpresse 101 E 3000 A
C Frame Hydraulic Press FRITSCHI Pruefpresse 101 E 3000 A was manufactured by the machine manufacturer FRITSCHI. Machine FRITSCHI Pruefpresse 101 E 3000 A was built in 1992 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Sachsen |
| Year of manufacture | 1992 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | A19442 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 300 t |
| Length of the bottom table | 11.8 in |
| Width of the bottom table | 11.8 in |
| Length of the upper table | 11.8 in |
| Width of the upper table | 11.8 in |
| Maximum distance between the tables | 8.3 in |
| Power demand | 1.5 hp |
| Machine height | 61 in |
| Machine length | 41.3 in |
| Machine width | 27.6 in |
| Machine weight | 1.2 t |
Equipment | |
|---|---|
| Adjustable force | |













































