- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Bed Milling Machines
- ›
- Bed Milling Machines MATEC
- ›
- Bed Milling Machines MATEC 40 L
Bed Milling Machine MATEC 40 L
Bed Milling Machine MATEC 40 L was manufactured by the machine manufacturer MATEC. Machine MATEC 40 L was built in 2015 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2015 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 11000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 236.2 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 31.5 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 35.4 in |
| Total power demand | 59 hp |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































