- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Bed Milling Machines
- ›
- Bed Milling Machines AUERBACH
- ›
- Bed Milling Machines AUERBACH AX 5 B
Bed Milling Machine AUERBACH AX 5 B
| Net price | 299728 USD |
| Local tax (VAT) | 23 % |
| Company name |
Maszyneria
Sławomir Konieczko |
| Address | Wita Stwosza 18/13 |
| City | Jelenia Góra |
| Post code | 58-560 |
| region | Dolnośląskie |
| Country | Poland |
| Telephone | +48 603510566 |
| Category | Milling Machines AUERBACH › |
| Manufacturer | AUERBACH › |
Bed Milling Machine AUERBACH AX 5 B was manufactured by the machine manufacturer AUERBACH. Machine AUERBACH AX 5 B was built in 2009 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2009 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Power of the spindle drive | 46.9 hp |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 126 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 47.2 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 47.2 in |
| Machine height | 169.3 in |
| Machine length | 366.1 in |
| Machine width | 271.7 in |
| Machine weight | 48.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Rotary table | |
| Liquid cooling system | |
















































