3D Laser AMADA LC 2415 ALpha III
3D Laser AMADA LC 2415 ALpha III was manufactured by the machine manufacturer AMADA. Machine AMADA LC 2415 ALpha III was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Warranty for 3 months |
| Technical condition | After complete renovation |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | At receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Laser power | 2000 kW |
| Maximum workpieces length | 88.6 in |
| Maximum workpieces width | 59.1 in |
| Maximum height of the workpiece | 11.8 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 727.5 lb |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Normal Steel) | 0.472441 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Stainless Steel) | 0.23622 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Aluminum) | 0.11811 in |
| Machine height | 89.6 in |
| Machine length | 172 in |
| Machine width | 98.4 in |
| Machine weight | 7495.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |
| USB connection | |
| Laser with lenses | |
| CO2 laser gas | |
| Technical documentation | |











































