- UniMachines
- ›
- Plate Bending Machines
- ›
- 3 Roll Plate Bending Machines
- ›
- 3 Roll Plate Bending Machines BIKO
- ›
- 3 Roll Plate Bending Machines BIKO 3 HCD B3
3 Roll Plate Bending Machine BIKO 3 HCD B3
3 Roll Plate Bending Machine BIKO 3 HCD B3 was manufactured by the machine manufacturer BIKO. Machine BIKO 3 HCD B3 was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | United States |
| region | New York |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum thickness of the rolled sheet metal | 0.55 in |
| Working length of the rollers | 120 in |
| The diameter of the roller no. 1 | 11.2 in |
| The diameter of the roller no. 2 | 10.4 in |
| The diameter of the roller no. 3 | 10.4 in |
| Machine height | 66.9 in |
| Machine length | 224.4 in |
| Machine width | 55.1 in |
| Machine weight | 8.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Foot control | |












































