2D Laser TRUMPF TruLaser 3030 L49
2D Laser TRUMPF TruLaser 3030 L49 was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TruLaser 3030 L49 was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Laser power | 3 kW |
| Length of the working table | 118.1 in |
| Width of the working table | 59.1 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Normal Steel) | 0.787402 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Stainless Steel) | 0.590551 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Aluminum) | 0.590551 in |
| Machine height | 181.1 in |
| Machine length | 366.1 in |
| Machine width | 86.6 in |
| Machine weight | 9.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens 840 D | |




















































