2D Laser TRUMPF TruLaser 3030
2D Laser TRUMPF TruLaser 3030 was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TruLaser 3030 was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7034 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Laser power | 4 kW |
| Length of the working table | 118.1 in |
| Width of the working table | 59.1 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1984.2 lb |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Normal Steel) | 0.787402 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Aluminum) | 0.393701 in |
| Machine height | 86.6 in |
| Machine length | 366.1 in |
| Machine width | 185 in |
| Machine weight | 11.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































