2D Laser PRIMA POWER Platino Fiber
2D Laser PRIMA POWER Platino Fiber was manufactured by the machine manufacturer PRIMA POWER. Machine PRIMA POWER Platino Fiber was built in 2012 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2012 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Laser power | 3 kW |
| Length of the working table | 118.1 in |
| Width of the working table | 59.1 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Normal Steel) | 0.787402 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Stainless Steel) | 0.314961 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Aluminum) | 0.314961 in |
| Machine weight | 12.1 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Exhaust extractor | |
| Cooling aggregate | |












































