2D Laser AMADA LC 1212 Alpha
2D Laser AMADA LC 1212 Alpha was manufactured by the machine manufacturer AMADA. Machine AMADA LC 1212 Alpha was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Warranty boot |
| Technical condition | After complete renovation |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Laser power | 1500 kW |
| Length of the working table | 50 in |
| Width of the working table | 50 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Normal Steel) | 0.354331 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Stainless Steel) | 0.23622 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Aluminum) | 0.07874 in |
| Machine height | 89.6 in |
| Machine length | 122.8 in |
| Machine width | 87.8 in |
| Machine weight | 6062.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc Fanuc FS 16 LA | |
| CNC control | |
| USB connection | |
| Servo drive for the x-axis | |
| CO2 laser gas | |
| Technical documentation | |











































